Стенлej (Stenley)
Време сазревања: Друга половина августа
Особине биљке: Средње бујна сорта. Круна је округлог до широко пирамидалног облика са ретким раменим гранама добро обраслим родним гранчицама. Погодују му плодна земљишта, благо киселе реакције и умерене влажности земљишта. Цвета средње рано па може да страда од позних пролећних мразева. Рано пророди, редовно и обилно рађа. Самооплодна је и погодна као опрашивач за друге сорте. Није увек компатибилан са џанариком као подлогом.
Особине плода: Плод је средње крупан (36 г), елипсастог облика, тамноплаве покожице са богатим пепељком. Месо плода је зеленкасто – жуто, сочно, слатког укуса и лако се одваја од коштице.
Општа оцена: Због велике родности, крупних и привлачних плодова и толерантности на вирус шарке шљиве (Plum pox virus) препоручује се њено ширење. Поред свеже потрошње плод је погодан и за разне видове прераде.
Чачанска лепотица
Време сазревања: Крај јула/почетак августа
Особине биљке: Средње бујна сорта са пирамидалном круном. Скелетне гране су добро обрасле кратким родним гранчицама. Одликује се средње раним периодом цветања, рано пророди и има велики потенцијал родности. Самооплодна је.
Особине плода: Плод је средње крупан (30 – 40 г), лоптастојајаст са јасно израженим шавом. Покожица је танка, тамноплава, прекривена сребрним пепељком. Месо плода је зеленкасто-жуте боје, чврсто, сочно, слатко – накиселог укуса. Коштица је средње крупна и лако се одваја од плода.
Општа оцена: Једна од најбољих стоних сорти у том периоду сазревања. Због слабије бујности погодна је за густу садњу. Отпорна је према проузроковачима трулежи цвета и плода (Monilinia laxa Aderh. et Ruhl.), а толерантна је на вирус шарке шљиве (Plum pox virus).
Чачанска родна
Време сазревања: Крај авдуста/почетак септембра
Особине биљке: Стабло је средње бујности са широко пирамидалном круном. Гране су добро обрасле родним гранчицама и због великог потенцијала родности захтјева оштрију резидбу. Услед неправилног формирања круне скелетне гране имају оштар угао са водилицом и лако долази до њиховог очењивања. Цвета средње рано, истовремено са Чачанском лепотицом и Стенлејем. Самоплодна је сорта.
Особине плода: Плод је средње крупан (28 г), јајастог облика. Покожица је танка, чврста, тамноплава са израженим пепељком, а код стабала са обилним родом црвенкастоплаве је боје. Месо плода је жуто, чврсто, сочно, слатко-накиселог укуса. Коштица је ситна и лако се одваја од мезокарпа плода.
Општа оцена: Веома родна и квалитетна сорта погодна за стону потрошнју, прераду и сушење. Без резедбе рађа алтернативно и даје ситне полодове лошег (слабог, ниског) квалитета. Осетљива је према проузроковачима пламењаче (Polystigma rubrum Pers.) и шарке шљиве (Plum pox virus), а релативно је отпорна према проузроковачима монилије (Monilinia laxa Aderh. et Ruhl.).
Чачанска најбоља
Време сазревања: Крајем друге и почетком треће декаде августа
Особине биљке: Бујна сорта са пирамидалном и ретком круном. Скелетне гране су добро обрасле кратким родним гранчицама. Цвета средње рано. Аутоинкопатибилна је и захтева опрашиваче. У повољним условима редовне je и обилне родности.
Особине плода: Плод је врло крупан (44 г) и може достићи преко 80 г, лоптастојајастог је облика. Покожица је тамноплава са обилним пепељком, средње дебљине и јасно израженим шавом. Месо плода је жуто, сочно, слатко – накиселог укуса. Има крупну коштицу која се лако одваја од меса плода.
Општа оцена: Квалитетна стона сорта локалног значаја, погодна за замрзавање, сушење и производњу ракије. Због велике бујности потребно је гајити на кржљавијим подлогама. Отпорна је према проузроковачима монилије (Monilinia laxa Aderh. et Ruhl.) и толерантна је на вирус шарке шљиве (Plum pox virus).
Voćna vrsta | OPIS | Neto cena | PDV 10% | UKUPNO dinara |
Šljiva | Sertifikovana kategorija | 272,72 | 27,28 | 300,00 |